This is an old revision of the document!
“Dmsetup” je user interface k “dm” (device mapper), což je velmi mocný low-level nástroj na translační mapování mezi blokovými zařízeními.
Zjednodušeně řečeno se tím říká, co má kernel dělat při r/w přístupu k určitému LBA daného zařízení, od lineárního mapování do jiného zařízení, přes striping/mirroring po snapshoty a další. Device mapper je interní součástí kernelu, tedy “dmsetup” je podobný jako třeba příkazy “iptables” nebo “ip”, nedělají přímo nic, jen zkonfigurují vnitřní tabulky v kernelu, který pro následující požadavky již dělá potřebná mapování.
Využívá to např. LVM na vytváření/úpravy mapování LV do VG a VG do PV - např. triviálním několikařádkovým souborem s mapováním “linear” lze dosáhnout toho, že blokové zařízení bude na jiných zařízeních v nesouvislých úsecích (typický případ LVM po větším množství lvremove a lvcreate). Taková tabulka by mohla vypadat např. takhle:
0 8000 linear /dev/mapper/vg-main 60000 8000 20000 linear /dev/mapper/vg-main 100000
(od začátku řádku to je “začátek v novém zařízení, počet sektorů, způsob mapování, původní zařízení (do nějž jsou přístupy k danému úseku mapovány), začátek na původním zařízení, jednotkou měření pozic je sektor - 512 byte)
Existující tabulky od všeho v /dev/mapper lze vypsat příkazem “dmsetup table /dev/mapper/<name>” - pro studijní účely…
POZOR je to velmi nebezpečné, lze klidně udělat mapování do již zmapované oblasti a něco rozbít. Prostě něco jako dd, nic to nekontroluje a udělá to, co se tomu řekne…
Tohle vypíše použitá loop zařízení (loop vyrábí blokové zařízení z úseku jiného blokového zařízení nebo souboru, jde o to, aby se v dalším postupu nepoužila již použitá loop zařízení).
losetup -l